Prezydent Łukaszenka: Białoruś nie wejdzie w skład Rosji

0
1097
epa07655276 Belarusian President Alexander Lukashenko attends a meeting with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi (not pictured) in Minsk, Belarus, 18 June 2019. Sisi is in Belarus on a two-day official visit. EPA/VASILY FEDOSENKO / POOL Dostawca: PAP/EPA.

„(Razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – PAP) odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytanie, które podrzucają nam z każdej strony: czy Białoruś wejdzie w skład Rosji. Odpowiedzieliśmy, że tego dzisiaj w ogóle nie trzeba robić. Nawet rozmawiać o tym nie trzeba. (…) Nie ma takiej konieczności” – mówił Łukaszenka na spotkaniu z Grigorijem Rapotą, sekretarzem Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Wypowiedź prezydenta przytoczyła agencja BiełTA.

„Zdecydowaliśmy, że należy iść krok za krokiem, by realizować zapisy umowy o państwie związkowym” – dodał Łukaszenka.

„Umówiliśmy się z prezydentem Putinem, że nie będziemy niszczyć umowy (o państwie związkowym – PAP). Dlatego, że jeśli zaczniemy to robić, to zburzymy wszystko, co stworzyliśmy w tym czasie” – tłumaczył białoruski lider. „Po drugie, umowa nie jest w pełni realizowana. Jest dzisiaj aktualna. Dlatego prezydenci zdecydowali, że nie należy ruszać porozumienia, a opracować dokumenty, materiały, nazwaliśmy to programem działań w sprawie dalszej integracji Białorusi i Rosji” – dodał.

Białoruś i Rosja w ostatnim czasie próbują uregulować kwestie sporne we wzajemnych relacjach. W tym celu powstała m.in. międzyrządowa grupa robocza, która zajmuje się kwestiami pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego. Moskwa nalega na „pogłębianie integracji” i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla Mińska od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 roku, które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych i waluty. (PAP)

just/ az/ ap/