Prezydent: nowoczesne państwo dostrzega potrzeby każdego człowieka

0
83
Warszawa, 08.05.2019. Prezydent Andrzej Duda (P), członek Zarządu Fundacji Integracja Tomasz Przybysz-Przybyszewski (L) i prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich dr inż. arch. Tomasz Majda (C) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, 8 bm. Prezydent wręczył nagrody w 4. Edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego "Lider Dostępności". Celem konkursu, który organizowany jest przez Fundację Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich, jest promowanie projektowania uniwersalnego, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami. (sko) PAP/Tomasz Gzell

Konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, został objęty honorowym patronatem prezydenta. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.

W środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim oprócz pary prezydenckiej wzięli udział m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska oraz prezydencki minister Andrzej Dera. Podczas swojego przemówienia prezydent podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu.

“To kwestia tego, jakie jest nasze państwo, czy państwo jest nowoczesne – bo nowoczesne państwo to takie państwo, które dostrzega potrzeby każdego człowieka i które czyni wszystko, aby nie było wykluczenia. A to jest właśnie walka przeciwko wykluczeniu – aby obiekty architektoniczne, budynki były dostępne dla każdego człowieka niezależnie od tego, jakie ograniczenia stawia przed nim los, a więc jakie ograniczenia wynikają z jego cech fizycznych” – mówił prezydent.

Prezydent podkreślił przy tym zasługi inicjatora konkursu Piotra Pawłowskiego, który zmarł w zeszłym roku. “Doszedłem do wniosku, że (Pawłowski – PAP) po prostu miał niesłychane poczucie własnej, osobistej godności i uważał, że skoro los tak sprawił, że on nie może się dostosować do otaczającego go świata i w związku z tym nie może z części tego świata korzystać, to to oznacza tylko tyle, że ten świat musi się dostosować do niego, musi zostać do niego dostosowany” – podkreślił Andrzej Duda. (PAP)

sno/ krap/