Prezydent podziękował za liczny udział w wyborach do PE

0
978
Głogów, 03.07.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas spotkania z mieszkańcami powiatu głogowskiego, 3 bm. Prezydent przebywa z wizytą w województwie dolnośląskim. (pkus) PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami miasta dziękując za “wspaniały udział” w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego” podkreślił, że frekwencja, która wyniosła 45 proc., była dwa razy wyższa niż we wcześniejszych latach.

“Pokazaliśmy całej zjednoczonej Europie, w której jesteśmy, że te sprawy nas interesują, że się czujemy częścią Europy, że chcemy głosować, że to, że nasi przedstawiciele tam są, jest dla nas ważne, że demokracja ma w związku z tym swoje znaczenie i ludzie korzystają z praw obywatelskich” – oświadczył Duda.

Według niego liczny udział w eurowyborach daje znacznie silniejszą legitymację naszym przedstawicielom w PE i negocjacjom, które tam są prowadzone. “To pokazuje, że jesteśmy już dojrzałym europejskiej społeczeństwem” – mówił prezydent. Jak dodał, pokazuje to również, że Polacy nie myślą już, że “Bruksela jest gdzieś daleko”. “Nie, Bruksela jest blisko, bo w Brukseli decyduje się o naszych ważnych sprawach” – zauważył prezydent.

Przypomniał też, że tym roku obchodzimy 15-lecie członkostwa w Unii Europejskiej i 20-lecie przynależności do NATO, a także “30-lecie Polski prawdziwe wolnej, niepodległej, suwerennej”. Jak mówił, ma na myśli wybory 4 czerwca 1989 roku, które wprawdzie nie były jeszcze wyborami w pełni wolnymi, bo były wolne tylko do Senatu, do Sejmu nie były, ale w których Polacy pokazali, że chcą “wielkiej zmiany, że chcą wyjścia z rosyjskiej strefy wpływów”.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/par/