Prezydent przedłużył do końca roku polskie misje wojskowe

0
3540
Warszawa, 23.02.2015. Uroczystość powitania żołnierzy II zmiany PKW w Republice Środkowoafrykańskiej odbyła się na terenie kompleksu Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, 23 bm. (obm/awol) PAP/Marcin Obara

Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda podpisał sześć postanowień o przedłużeniu do 31 grudnia 2019 r. okresu użycia Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) poza granicami państwa – podało BBN.

Jak poinformowano na stronach Biura, PKW Łotwa będzie dalej uczestniczyć we wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Łotewskiej, Republice Litewskiej, Republice Estońskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej, “której celem jest demonstracja sił i środków obronnych, jak również solidarności, determinacji i zdolności państw sojuszniczych do działania poprzez natychmiastowe reagowanie na jakiekolwiek objawy agresji”.

PKW Rumunia uczestniczy w dostosowanej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na południowo-wschodnim obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego, “której celem jest wsparcie bezpieczeństwa regionu Morza Czarnego przez wzmocnienie systemu odstraszania i obrony oraz wzrost świadomości sytuacyjnej”.

PKW Afganistan RSM działa w misji RESOLUTE SUPPORT Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu. Misja ta ma charakter doradczo-szkoleniowy, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił obrony narodowej i bezpieczeństwa oraz instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. (PAP)

krz/ godl/