Prezydent Rowhani: Iran będzie wzbogacał uran do poziomu, jakiego potrzebuje

0
402
epa07513273 Iranian President Hassan Rouhani speaks during a ceremony marking the annual National Army Day in Tehran, Iran, 18 April 2019. According to media reports, President Rouhani, speaking at a military units parade marking Army Day in the capital Tehran, called on countries across the Middle East to unite against the United States -- amid rising tensions between the two countries following the US classification of the Iranian Revolutionary Guards as a terrorist organization. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Dostawca: PAP/EPA.

Jeśli pozostali sygnatariusze porozumienia nuklearnego Iranu ze światowymi potęgami nie spełnią swoich obietnic, wówczas reaktor jądrowy w Araku powróci do swoich poprzednich działań po 7 lipca – zapowiedział Rowhani na posiedzeniu Rady Ministrów.

“Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy i powróciły do stołu negocjacyjnego – dodał. – Powróćcie do (…) przestrzegania prawa i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tych warunkach wszyscy możemy przestrzegać umowy nuklearnej”.

“7 lipca nasz stopień wzbogacania (uranu) nie będzie już wynosił 3,67 proc. Odłożymy to zobowiązanie na bok” – oświadczył irański prezydent, nawiązując do uranu wzbogaconego do zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U-235. Uzyskamy zawartość powyżej 3,67 proc. do poziomu “jaki chcemy i w miarę potrzeb” – dodał.

We wtorek mocarstwa europejskie osobno wydały oświadczenie w sprawie przekraczania przez Iran limitów zapasów uranu, wzywając Teheran “do wycofania się z tego i powstrzymania się od dalszych kroków, które podważają porozumienie nuklearne”.

Tego dnia również Moskwa zaapelowała do władz w Teheranie, by “nie ulegały emocjom” i przestrzegały “najważniejszych ustaleń” porozumienia nuklearnego. Także Pekin wezwał wszystkie strony umowy do jej przestrzegania, oskarżając o obecne napięcia Waszyngton.

W poniedziałek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit 300 kg ustalony w porozumieniu światowych mocarstw z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. (PAP)

cyk/ ap/