Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zrezygnował z członkostwa w SLD

0
950
Rzeszów, 07.02.2019. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podczas konferencji prasowej poswięconej 10 autobusom elektrycznym komunikacji miejskiej, które wyjechały po raz pierwszy na ulice Rzeszowa, 7 bm. (dd/pkus) PAP/Darek Delmanowicz

“W związku z rozbieżnością stanowisk w funkcjonowaniu miasta, składam z dniem 01.07.2019 r. rezygnację z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej” – napisał Ferenc w piśmie skierowanym do Jerzego Filipka przewodniczącego Rady Miejskiej SLD.

Podziękował jednocześnie “wszystkim szeregowym działaczom SLD za wkład w rozwój naszego miasta”.

Na początku czerwca prezydent Rzeszowa poinformował o zakazie organizacji Marszu Równości. Jego rzecznik Maciej Chłodnicki wyjaśniał wówczas, że na taką decyzję wpłynęły względy bezpieczeństwa. Z tych samych względów prezydent nie zezwolił też na 29 kontrmanifestacji, które zaplanowano na ten sam dzień – 22 czerwca br.

Od decyzji prezydenta Rzeszowa zakazującej manifestacji odwołali się do sądu organizatorzy, m.in. organizator Marszu Równości. Do tego odwołania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar – w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji. Uchylenia zakazu dla manifestacji chcieli także przedstawiciele kilku kontrmanifestacji.

Sąd zgodził się z argumentacją zaskarżających, w tym tą dotyczącą wolności zgromadzeń – prawa zagwarantowanego Konstytucją RP, i w całości uchylił zaskarżoną decyzję prezydenta o zakazie manifestacji. Manifestacje odbyły się w Rzeszowie 22 czerwca.

Zakaz organizowania manifestacji, w tym Marszu Równości, nie spodobał się działaczom SLD. (PAP)

api/ godl/