Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z pożegnalną wizytą w Brukseli

0
170
epa07567563 European Council President Donald Tusk (R) and Ukrainian President Petro Poroshenko (L) shake hands before their meeting at the European Council headquarters in Brussels, Belgium, 13 May 2019. EPA/Francisco Seco / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Była to pożegnalna wizyta Poroszenki przed przekazaniem władzy zwycięzcy drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, showmanowi i producentowi telewizyjnemu Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Podczas spotkania z Tuskiem Poroszenko odznaczył go orderem kniazia Jarosława Mądrego, przyznawanym za wybitne zasługi wobec Ukrainy. “Panie przewodniczący, dziękujemy za głębokie rozumienie i wspieranie Ukrainy i Ukraińców na naszej wspólnej drodze powrotu do wspólnej rodziny narodów europejskich oraz obronę naszej suwerenności i integralności terytorialnej” – oświadczył odchodzący prezydent.

Rozmowy ze Stoltenbergiem dotyczyły przede wszystkim dążeń Ukrainy do integracji z NATO. Poroszenko podkreślił, że dążenia te wpisane są do konstytucji i cieszą się wysokim poparciem ukraińskiego społeczeństwa.

“Szef państwa wyraził oczekiwanie, że państwa członkowskie Sojuszu poprą pragnienia euroatlantyckie Ukrainy, która już dziś gotowa jest przystąpić do realizacji Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO” – przekazały służby prasowe administracji prezydenckiej w Kijowie.

Poroszenko przyjechał do Brukseli w związku z obchodami 10-lecia Partnerstwa Wschodniego, czyli inicjatywy współpracy sześciu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia z Unią Europejską.

Nowo wybrany prezydent Zełenski, który w drugiej turze wyborów otrzymał ponad 73 procent głosów deklaruje, że Ukraina pod jego rządami utrzyma prozachodni kurs i nie zrezygnuje z dążeń do NATO i UE.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/