Prof. Karol Modzelewski spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie

0
173
Warszawa, 08.05.2019. Uroczystości pogrzebowe profesora Karola Modzelewskiego, 8 bm. w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie. Historyk, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, prof. Karol Modzelewski zmarł 5 maja w wieku 81 lat. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uroczystości pogrzebowe miały charakter świecki i prywatny. Rozpoczęła je i zakończyła pieśń Bułata Okudżawy. Oprócz bliskich i rodziny prof. Karola Modzelewskiego pożegnali przedstawiciele świata polityki, nauki, kultury oraz tłumy warszawiaków. Zmarły spoczął obok grobu Zbigniewa Romaszewskiego i bardzo blisko jego przyjaciela Jacka Kuronia.

Jak podkreślił podczas uroczystości pogrzebowych b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, Karol Modzelewski miał życiorys, którym “dałoby się obdzielić wiele osób”. “Można by się zastanowić – i to ważne pytanie dla młodego pokolenia – czy żyjąc w takiej historii, w takich okolicznościach, mając tyle trudności i wyzwań przed sobą, można być człowiekiem porządnym, uczciwym, wiernym sobie samemu. To na pewno jest niezwykle trudne. To czasami jest dramatyczne, ale Karol Modzelewski pokazuje, że to jest możliwe” – powiedział b. prezydent.

Dodał, że tym co najbardziej zachwycało go w postawie Karola Modzelewskiego, była jego integralność. “Nazwa Solidarność została przez niego zaproponowana i też jest w tym ruchu wiedząc, że losy wszystkiego mogą potoczyć się różnie, ale jest integralny, pewny swoich wartości, swoich zasad, pewny, że tak właśnie trzeba. Za tę integralność wobec wolności, demokracji, sprawiedliwości, solidarności należy mu się nie tylko nasz największy szacunek, ale i wieczna pamięć” – zaznaczył Kwaśniewski. (PAP)

autorki: Anna Kondek- Dyoniziak, Daria Porycka

akn/ dap/ agz/