PSL składa wniosek o kasację wyroku procesu brzeskiego dot. Wincentego Witosa

0
167
Warszawa, 13.05.2019. Politycy PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz (C), Piotr Zgorzelski (L) i Józef Zych (2P) podczas konferencji prasowej nt. "93. rocznica zamachu majowego oraz wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich o kasację wyroku brzeskiego", 13 bm. przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. (pkus) PAP/Piotr Nowak

Prezes PSL Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że wraz z prezesem honorowym Polskiego Stronnictwa Ludowego, byłym marszałkiem Sejmu Józefem Zychem wystosował pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich o “kasację haniebnego wyroku Procesu Brzeskiego i rehabilitację Wincentego Witosa”.

“Chcemy przywrócić pamięć i godność Wincentego Witosa i należne miejsce w naszej historii. Amnestia z 1939 roku nie rozwiązuje tego problemu. W aktach jest wyrok ciążący na Wincentym Witosie. Nie może tak być, że bohater, który zatrzymał bolszewików, zatrzymał ideologię śmierci w Warszawie, która miała się rozlać na całą Europę i świat jest dzisiaj obciążony przez wolną Rzeczpospolitą dalej wyrokami” – mówił Kosiniak-Kamysz.

Według niego, były to “haniebne wyroki państwa autorytarnego”. “Nie ma co ich szanować trzeba je po prostu wymazać z pamięci i za to powinno też państwo polskie przeprosić Wincentego Witosa jego rodzinę i jego spadkobierców” – podkreślił lider PSL. Dodał, że jego ugrupowanie będzie też wnosić do Sejmu projekt uchwały rehabilitujący Witosa.

Ludowcy złożyli też w poniedziałek kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie w związku z 93. rocznicą zamachu majowego.

autor: Edyta Roś

ero/ par/