Putin o spotkaniu z Trumpem: jesteśmy gotowi do rozmów w każdym miejscu

0
79
epa07413490 A float depicting Russian President Vladimir Putin (R) and US President Donald Trump (L) breaking the INF Treaty during the annual Rose Monday parade in Duesseldorf, Germany, 04 March 2019. Rose Monday is the traditional highlight of the carnival season in many German cities. EPA/KIRSTEN NEUMANN Dostawca: PAP/EPA.

“Najbliższa możliwość spotkania z prezydentem Trumpem, będzie – jak rozumiem – podczas G20 w Japonii. Jeśli strona amerykańska jest gotowa do kontynuowania kontaktów w takim szczególnym trybie, to – jak już mówiłem na ten temat wielokrotnie – jesteśmy otwarci na te rozmowy w jakimkolwiek miejscu” – powiedział Putin. Rosyjski prezydent wypowiadał się na konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

Putin ocenił jednakże, że stanowisko powinna zająć strona amerykańska. “Jak tylko oni do tego dojrzeją, jak tylko wewnętrzna sytuacja polityczna zmieni się u nich w taki sposób, że będzie można pracować, to my jesteśmy gotowi w tym samym czasie uruchomić wszystko, co potrzebne jest z naszej strony” – zadeklarował.

Dzień wcześniej, we wtorek Putin spotkał się w Soczi z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Po spotkaniu doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że przywódca Rosji jest gotów spotkać się z Trumpem, jeśli tylko Moskwa otrzyma formalną propozycję takiego spotkania.

Trump w poniedziałek powiedział publicznie, że planuje spotkać się z Putinem w kuluarach szczytu G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Moskwa informowała, że nie dostała formalnej propozycji w tej sprawie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ cyk/ mal/