Putin: Rosja gotowa do dialogu z USA w sprawach strategicznych

0
1582
epa07692029 Russian President Vladimir Putin attends the 2nd International Forum 'Development of Parliamentarism' in Moscow, Russia, 03 July 2019. The forum takes place from 01 to 03 July in Moscow. EPA/EVGENIA NOVOZHENINA / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

W wywiadzie opublikowanym w czwartek, czyli w dniu swej wizyty we Włoszech i w Watykanie, rosyjski przywódca, odpowiadając pisemnie na pytania redakcji, wyraził opinię, że “w żadnej mierze” jego kraj nie jest odpowiedzialny za możliwy nowy wyścig zbrojeń i kryzys porozumień z USA na temat rozbrojenia.

“Niszczenie systemu międzynarodowego bezpieczeństwa zaczęło się od jednostronnego porzucenia traktatu o redukcji systemów obrony antyrakietowej ABM ze strony USA. Porównajcie, ile Rosja wydaje na obronę – około 48 mld USD – z tym, co jest budżetem militarnym USA – ponad 700 mld USD. Gdzie zatem naprawdę trwa wyścig zbrojeń?” – zapytał Putin.

“Nie mamy zamiaru dać się wciągnąć w podobny wyścig, ale mamy obowiązek zagwarantowania także naszego bezpieczeństwa – podkreślił rosyjski przywódca. – Właśnie dlatego zostaliśmy zmuszeni do zaprojektowania najnowocześniejszych środków uzbrojenia, odpowiadając na wzrost wydatków wojskowych i jawnie szkodliwe akty USA”.

Putin zapewnił, że wiele razy proponował stronie amerykańskiej wyjaśnienie kwestii wokół układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). “Ale spotkaliśmy się z odmową” – dodał prezydent, który w środę podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w tym układzie.

Przywódca Rosji ocenił, że “mgliste” pozostają perspektywy działań w sprawie redukcji zbrojeń strategicznych. Jego zdaniem obecnie nie widać gotowości USA do rozmów na temat wypracowania nowego porozumienia. (PAP)

sw/ cyk/ ap/