Raport: do 18 mln wzrosła liczba Polaków aktywnych w bankowości internetowej

0
5373
Woman. Web shopping Mains d'une femme devant son ordinateur qui tient une carte de crédit. pap/belga PAP/EPA

Jak wskazali autorzy zaprezentowanego w czwartek raportu “NetB@nk bankowość internetowa i mobilna, płatności bezgotówkowe”, w drugim kwartale 2019 r. “istotnie wzrosła liczba klientów, którzy aktywnie korzystają z bankowości poprzez internetowe kanały dostępu”.

Zaznaczono, że ich liczba “po raz pierwszy przekroczyła 18 milionów i była wyższa o 3,5 proc. od wartości sprzed trzech miesięcy”. Dodano, że wzrost odnotowano także w przypadku liczby użytkowników aplikacji mobilnych banków, których było 9,5 mln.

To wynik wyższy względem I kwartału 2019 r. o 5,52 proc., a nominalnie o 496 tys. – wyliczono. “W ciągu minionego roku bankowość mobilna w Polsce urosła pod względem aktywnych użytkowników o 31 proc., co oznacza całkowitą liczbę 2,25 mln nowych użytkowników. Tym samym, już 52,4 proc. aktywnych użytkowników bankowości internetowej korzysta z banku również lub tylko za pomocą telefonu lub tabletu” – podał ZBP.

W II kwartale 2019 r. nastąpiła też istotna zmiana w zakresie statystyk bankowości elektronicznej gromadzonych przez ZBP – wyjaśnił Związek w czwartkowym komunikacie. “Liczba rachunków klientów indywidualnych, mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej wyniosła – według nowej metodologii – 36,65 mln i nominalnie była niższa od wartości odnotowanej w poprzednim kwartale o ponad 2 mln” – wskazano. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/