Renault odroczył decyzję o fuzji z grupą Fiat Chrysler Automobiles

0
7727
epa07602875 (FILE) - A view of the logo of Renault company headquarters in Boulogne-Billancourt, near Paris, France, 24 January 2019 (reissued 26 May 2019). Media reports on 26 May 2019 state Fiat Chrysler could on 27 May 2019 make public information regarding a possible merger with Renault. Reports further state Renault board will meet on 27 May to discuss the topic. EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Oznaczałoby to, że oferta złożona 27 maja przez grupę FCE koncernowi Renault, która mogłaby zaowocować partnerstwem na równoprawnych zasadach (50/50), nie jest już aktualna.

Fuzja taka – pisze w komentarzu Reuters – skutkowałaby nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i zmianami w sferze regulacji prawnych. Mogłaby też zagrozić pozycji takich koncernów, jak General Motors czy Grupa PSA (Peugeot Société Anonyme). Ten francuski koncern motoryzacyjny również prowadził rozmowy z FCA o fuzji, ale i w tym wypadku utknęły one w martwym punkcie.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym po zakończeniu posiedzenia zarządu Renault głosowanie ws. rozpoczęcia negocjacji nt. fuzji z grupą Fiat Chrysler (FCA) odbędzie się w terminie późniejszym.

“Zarząd nie był w stanie podjąć decyzji o połączeniu w związku z żądaniem przedstawicieli włądz Francji w Radzie Dyrektorów, by przełożyć głosowanie” – zaznaczono w komunikacie. Państwo francuskie ma 15 proc. udziałów w koncernie Renault. Za odłożeniem decyzji o rozpoczęciu rozmów ws. fuzji głosowała większość członków zarządu. Od głosu wstrzymali się jedynie dwaj przedstawiciele koncernu Nissan, który jest połączony z Renault aliansem strategicznym i reprezentant lewicowej centrali związkowej CGT – Powszechnej Konfederacji Pracy – podała Agence France Presse. (PAP)

mars/