Robert Biedroń: demokracja bez kobiet to pół demokracji

0
49
Poznań, 11.05.2019. Lider partii Wiosna Robert Biedroń podczas konwencji regionalnej partii w Poznaniu, 11 bm. Spotkanie dotyczyło świeckiego państwa i praw kobiet. (jk/cat) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Biedroń w trakcie swojego wystąpienia pytał zebranych, czy kobietom w Polsce żyje się dobrze, czy Polska jest dzisiaj krajem, gdzie kobietom żyje się godnie, gdzie kobiety mają równe prawa. Jak odpowiedział, Polska nie jest obecnie takim krajem.

Lider Wiosny tłumaczył, że “najbardziej widać to gdy porówna się dwie grupy”. “Jedna jest olbrzymia, bo jest większością, a mówi głosem mniejszości i tak też jest dzisiaj traktowana. Nie ma gwarancji swoich podstawowych praw, a te prawa często są ograniczone i ograniczone prawa często nawet w swej formule ograniczonej nie są respektowane. Druga grupa jest malutka, ale żyje jej się wspaniale. Zdołała bowiem podporządkować sobie niemal wszystkich polityków i trzęsie dzisiaj całym krajem. Dostaje sowite dopłaty od państwa, płaci śmiesznie niskie podatki, jeździ limuzynami, najczęściej od bezdomnych, buduje sobie pałacyki. Stoi – faktycznie ponad prawem. Przestępstwa, za które inni idą do więzienia, ta grupa może dokonywać zupełnie bezkarnie” – mówił.

“Ta pierwsza grupa to oczywiście kobiety. W Polsce jest aż 19 mln Polek, które wciąż, w kraju w centrum Europy w 2019 roku, nie mają gwarancji równych praw. Ta druga grupa to polscy księża – 30 tys. mężczyzn oczywiście, którzy trzęsą całą Polską” – dodał.

Biedroń zaznaczył, że “nie ma wolności bez wolności dla kobiet. Nie ma równości bez równości dla kobiet. Demokracja bez kobiet to pół demokracji”. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/