Ropa i gaz samoistnie wyciekły z ziemi w sobotę w Sękowej koło Gorlic

0
116
Gdynia, 16.02.2019. S³u¿by na miejscu wypadku w Gdyni, 16 bm. w którym zginê³o trzech mê¿czyzn, po tym jak samochód osobowy uderzy³ w s³up sygnalizacji œwietlnej. (mg/dw) PAP/Marcin Gadomski

Ropa i gaz samoistnie wyciekły z ziemi w sobotę w Sękowej koło Gorlic (woj. małopolskie). Straż pożarna pracująca na miejscu zapewnia, że sytuacja jest opanowana, a mieszanina nikomu nie zagraża.

W Sękowej są zastępy straży pożarnej oraz specjaliści od górnictwa i gazownictwa, pozostaną tu całą noc, ponieważ substancja wciąż wycieka spod ziemi.

 

“Skala zjawiska jest nieduża, ale widoczna” – powiedział PAP brygadier Jacek Krawiec z PSP w Krakowie. Jak wyjaśnił, do wytrysku substancji doszło za dnia, służby górnicze i gazownicze po przybyciu na miejsce podpaliły mieszaninę, aby nie zalegała w niszach terenu i żeby nie dopuść do eksplozji.

 

Brygadier przyznał, że z ziemi wyciekła “surówka ropy”. Radio Kraków podaje informacje także o solance.

 

Substancja, która wyciekła za dnia, rozlała się na szerokość ok. 30 m kw. Teraz w Sękowej da się zauważyć wysoki na ok. 10 m, szeroki na ok. 2 m ogień – efekt podpalenia mieszaniny w celu nie dopuszczenia do eksplozji.

 

W wyniku erupcji nikt nie ucierpiał, najbliższy budynek mieszkalny znajduje się ok. 100 m od miejsca emisji. Straż zapewnia, że w związku z emisją substancji nie ma żadnego zagrożenia.

 

Jak podało Radio Kraków, strażacy na bieżąco zbierają substancję – do specjalnych pojemników zebrali już ok. 2 tys. litrów.

 

Brygadier Dariusz Surmacz z gorlickiej straży pożarnej wyjaśnił, że przygotowywany jest dół, do którego substancja zostanie zebrana, a później zutylizowana. Nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa wyciek – kilka godzin czy kilka tygodni. Eksperci z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego z Krakowa określą kierunek dalszych działań w związku z erupcją.

 

Do wycieku doszło w miejscu, które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe. (PAP)

 

autor: Beata Kołodziej

Dodaj komentarz