Rosja: pożar na głębinowej jednostce badawczej, zginęło 14 marynarzy

0
1061
epa01781279 A new Russian nuclear submarine, Yuri Dolgoruky, seen in the water area of the Sevmash factory in the northern city of Arkhangelsk, Russia, 02 July 2009. Russia's President Dmitry Medvedev on 02 July 2009 visited the Sevmash factory, a well-equipped shipbuilding complex that builds and repairs submarines. EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL Dostawca: PAP/EPA.

“1 lipca w rosyjskich wodach terytorialnych w naukowo-badawczym aparacie głębinowym, przeznaczonym do badań obszarów naturalnych i dna oceanu na rzecz Marynarki Wojennej Rosji, wybuchł pożar podczas prowadzenia pomiarów batymetrycznych” – głosi komunikat resortu obrony. Dodano w nim, że jednostka, na której doszło do pożaru, jest obecnie w bazie marynarki wojennej w Siewieromorsku. W tym mieście, nad Morzem Barentsa, znajduje się baza rosyjskiej Floty Północnej.

Ministerstwo poinformowało, że przyczyną śmierci marynarzy były toksyczne produkty spalania. W komunikacie dodano, że pożar staraniami załogi został ugaszony i trwa ustalanie jego przyczyn.

Resort obrony nie podał żadnych informacji na temat jednostki, na której pokładzie doszło do katastrofy. Nie wyjaśnił także, ile osób znajdowało się na pokładzie. Natomiast według mediów chodzi o mały okręt podwodny As-12, określany jako Łoszarik, który może przyjąć na pokład 25 osób.

Jako pierwszy poinformował o tym portal RBK, powołując się na źródła w resortach siłowych. Pożar wybuchł 1 lipca wieczorem, a od 2 lipca w Siewieromorsku przebywa dowódca marynarki wojennej Rosji Nikołaj Jewmienow – relacjonuje RBK.

Niezależna “Nowaja Gazieta” również podała, że chodzi o Łoszarika; według niej pożar wybuchł w jednej z komór, która – gdy doszło do incydentu – została hermetycznie zamknięta. Wszyscy marynarze, którzy zginęli, byli oficerami – twierdzą rozmówcy gazety. (PAP)

awl/ mc/