Rosja: Putin nie złożył życzeń prezydentowi elektowi Ukrainy z okazji 9 maja

0
64
epa07514144 Russian President Vladimir Putin enters a hall to meet French business leaders at the Kremlin in Moscow, Russia. 18 April 2019. EPA/ALEXANDER NEMENOV/POOL / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Jak poinformował Kreml w środę, życzenia skierowane są do “liderów i obywateli” Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, a zatem państw, które wchodziły w skład dawnego ZSRR. Adresowane są także do “liderów i narodów” Abchazji i Osetii Południowej, czyli dwóch separatystycznych regionów na terenie Gruzji, których niepodległość Rosja uznała po wojnie z Gruzją w 2008 roku.

“Czcimy bohaterów, którzy z męstwem walczyli z najeźdźcami na polu boju” – napisał Putin w tym przesłaniu. Ocenił, że zachowanie pamięci o czynach uczestników wojny i o niezliczonych ofiarach jest wspólnym zobowiązaniem.

Dwa oddzielne przesłania rosyjski prezydent skierował do “kombatantów i narodów” Ukrainy oraz Gruzji. W pierwszym wyraził przekonanie, że “narody Rosji i Ukrainy powinny święcie strzec tradycji braterskiej przyjaźni”, przekazanych im “przez ojców i dziadów”. W drugim przesłaniu m.in. przekazał życzenia “pokoju i rozkwitu zaprzyjaźnionemu narodowi Gruzji”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Putin nie złożył życzeń prezydentowi elektowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, ponieważ ten oficjalnie nie objął jeszcze swojej funkcji. “Szefem państwa pozostaje Petro Poroszenko; Putin również wcześniej, w poprzednich latach, nie składał życzeń Poroszence” – powiedział rzecznik. Nie umotywował braku życzeń dla ustępującego prezydenta Ukrainy. (PAP)

awl/ ap/