Rumunia: przywódcy unijni przyjęli deklarację ws. przyszłości Unii Europejskiej

0
59
Sybin, Rumunia, 09.05.2019. Premier Mateusz Morawiecki pozuje do wspólnego zdjęcia po posiedzeniu Nieformalnego Szczytu Szefów Państw i Rządów Unii Europejskiej w Sybinie, 9 bm. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Przywódcy oceniają w deklaracji, że zjednoczona UE ma “większą siłę w coraz bardziej niespokojnym i pełnym wyzwań świecie”. “Jako przywódcy uznajemy, że naszym zadaniem jest uczynić Unię silniejszą, a naszą przyszłość – jaśniejszą. Zarazem uznajemy europejską perspektywę innych państw europejskich” – zaznaczyli.

W deklaracji znalazło się 10 zobowiązań, które mają pomóc sprostać tym zadaniom. Jedno z nich zakłada, że kraje będę bronić jednej Europy – “od wschodu do zachodu, z północy na południe”. Wskazują też, że w UE nie ma miejsca na podziały godzące we wspólny interes.

Liderzy podkreślają, że kraje będą okazywać sobie solidarność w potrzebie i mówić jednym głosem. Wskazują, że będą zawsze szukać wspólnych rozwiązań, “słuchając siebie nawzajem ze zrozumieniem i z szacunkiem”.

Podkreślają też, że państwa będą nadal chronić europejski “sposób życia, demokrację i praworządność”. “Niezbywalne prawa i podstawowe wolności wszystkich Europejczyków wymagały wielkiego trudu. Będziemy stać na straży naszych wspólnych wartości i zasad zapisanych w traktatach” – wskazują.

Deklaracja nawiązuje też do zbliżających się wyborów europejskich. (PAP)

luo/ ndz/