Rząd na posiedzeniu zajmuje się m.in. zaostrzeniem przepisów dot. pedofilii

0
113
Warszawa, 07.05.2019. Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu, 7 bm. w Warszawie. Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia zajmie się m.in. projektem ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który zakłada przywracanie zamkniętych wcześniej połączeń autobusowych; to jeden z elementów nowej "piątki PiS". Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. (kf) PAP/Piotr Nowak

O tym, że porządek obrad rząd został poszerzony i ministrowie zajmą się zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dotyczących pedofilii, poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane “dużo surowiej niż obecnie”. “Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi +w zawiasach+, czyli w ogóle. Otóż nie będzie +zawiasów+, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Obecnie karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu. “Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce – jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko – 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym” – powiedział prezes PiS.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się też tzw. megaustawą dotyczącą sieci 5G w Polsce. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Rafał Białkowski

amt/ rbk/ godl/