Sąd: Denis Lisow nie zostanie wydany szwedzkim organom wymiaru sprawiedliwości

0
2314
Warszawa, 05.07.2019. Budynk F Sądu Okręgowego przy ul. Kocjana 3, 5 bm. w Warszawie. W dniu dzisiejszym ma zapaść wyrok w sprawie oskarżonego o brutalne zabójstwo nauczycielki języka włoskiego, napaść na policjanta i biegłą psycholog Kajetana P. Grozi mu za to nawet dożywotnie więzienie. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w połowie lipca 2017 r., a proces ruszył w maju 2018 r. (soa) PAP/Leszek Szymański

Wystawiony w tej sprawie Europejski Nakaz Aresztowania narusza wolności i prawa człowieka i obywatela – wskazał w uzasadnieniu wyroku sędzia Dariusz Łubowski.

Sąd Okręgowy na środowym posiedzeniu oddalił żądanie organów wymiaru sprawiedliwości Szwecji o wydanie na podstawie ENA Denisa Lisowa.

“Dokonując oceny przesłanek wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, sąd stwierdza, że wydany w sprawie niniejszej przez władze szwedzkie ENA narusza wolności i prawa człowieka i obywatela Denisa Lisowa” – uzasadniał środowy wyrok sędzia Dariusz Łubowski.

Jak podkreślił, władze szwedzkie odebrały Lisowowi trójkę małoletnich dzieci z powodu “li tylko choroby psychicznej ich matki, która została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym”. “Należy przy tym zauważyć, że stwierdzona choroba psychiczna matki uniemożliwiająca sprawowanie władzy rodzicielskiej wiązała się z ograniczaniem możliwości wyrażenia woli przez drugiego z rodziców” – dodał.

W kwietniu Denis Lisow i jego trzy córki: 12-letnia Sofia, 6-letnia Serafina i 4-letnia Alisa zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną na lotnisku w Warszawie. Do Polski ze Szwecji przypłynęli promem. Chcieli się dostać do Rosji.

Ojciec tłumaczył polskim służbom, że wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsza opieka socjalna we wrześniu 2017 roku odebrała mu je i umieściła w muzułmańskiej, imigranckiej rodzinie zastępczej, po tym, jak jego żona w 2014 roku zachorowała na schizofrenię. Denisowi Lisowowi przyznano cotygodniowe 6-godzinne widzenia z dziećmi. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić, więc zdecydował się wywieźć dzieci ze Szwecji. (PAP)

sno/ akuz/ mam/