Sąd Okręgowy w Rzeszowie uchylił zakaz prezydenta miasta ws. Marszu Równości

0
2361
Szczecin, 01.02.2012. Sąd Okregowy w Szczecinie. Symbole związane z sądem i prawem. mb/obm PAP/Marcin Bielecki

Rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki powiedział w sobotę PAP po ogłoszeniu wyroku, że decyzja dot. ewentualnego odwołania od niego zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc poinformował w miniony wtorek o zakazie organizacji m.in. Marszu Równości. Jego rzecznik wyjaśniał wówczas, że decyzja została podjęta kilka dni wcześniej, a na jej podjęcie wpłynęły względy bezpieczeństwa.

Z tych samych względów prezydent nie zezwolił również na 29 kontrmanifestacji, które zaplanowano na ten sam dzień – 22 czerwca br.

“Po konsultacjach z policją wiemy, że podczas marszu nie można byłoby zapewnić uczestnikom oraz mieszkańcom pełnego bezpieczeństwa” – mówił wówczas Chłodnicki.

Od decyzji prezydenta Rzeszowa zakazującej Marszu Równości w piątek odwołał się do sądu jego organizator. Do tego odwołania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ mam/