Schetyna: Polska wróci do głównego stołu w UE

0
78
Kraków, 08.04.2019. Przewodnicz¹cy PO Grzegorz Schetyna (L) podczas otwarcia panelu pt. "Polityka Spójnoœci Unii Europejskiej 2021-2027 - nadzieje, oczekiwania, realia", w ramach V Europejskiego Kongresu Samorz¹dów, 8 bm. w Krakowie. (soa) PAP/Jacek Bednarczyk

To będzie ważna kadencja w Parlamencie Europejskim, Polska wróci do głównego stołu w UE – powiedział we wtorek w Sosnowcu (Śląskie) lider PO Grzegorz Schetyna. Śląskich kandydatów Platformy na liście Koalicji Obywatelskiej określił jako “dream team”.

Na liście Koalicji Obywatelskiej w śląskim okręgu nr 11 jest sześciu polityków Platformy Obywatelskiej. Otwiera ją b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego i b. premier prof. Jerzy Buzek. Na drugim miejscu znalazł się Marek Balt z SLD, na trzecim posłanka PO Mirosława Nykiel, na czwartym eurodeputowany, b. marszałek woj. śląskiego Jan Olbrycht, na piątym również obecny eurodeputowany Marek Plura. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Grażyna Kulik z Partii Zieloni, Renata Caban z Nowoczesnej, Henryk Kiepura z PSL, sosnowiecka działaczka samorządowa Joanna Sekuła oraz gliwicki poseł PO Paweł Kobyliński.

“Nie ma lepszych osób niż te, które są tu z nami, eurodeputowani poprzednich kadencji – Marek Plura, Jerzy Buzek czy Jana Olbrycht. To są ludzie, którzy nie tylko dają gwarancję wielkiego zaangażowania, pracy, ogromnego poświęcenia, ale przede wszystkim skuteczności, dlatego cieszę się, że cała szóstka to najlepsi z najlepszych przedstawiciele PO. To jest dream team” – powiedział Schetyna podczas briefingu prasowego poprzedzającego posiedzenie Rady Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu.

“To będzie ważna kadencja, bo ostatnie cztery lata pokazują, że jeśli nie jesteśmy w pierwszej linii, skuteczni, jeśli nie tworzymy przyjaźni, sojuszy i nie szukamy partnerów i tych którzy mogą wesprzeć polską sprawę, to przegrywamy, lądujemy na marginesie najważniejszych spraw. Tak jest dzisiaj, tak jest przez ostatnie 3,5 roku. Mogę tylko powiedzieć, że zrobimy wszystko i jestem przekonany, że tak już nie będzie. Polska wróci do głównego stołu, znowu będzie miała główny, najważniejszy, skuteczny głos w debacie o przyszłości Unii Europejskiej” – dodał.

Według niego kandydaci PO na Śląsku “to są ludzie, którzy nie tylko dają gwarancję wielkiego zaangażowania, pracy, ogromnego poświęcenia, ale przede wszystkim skuteczności”. “Trzy osoby już pracują w Parlamencie Europejskim, trzy są dopiero kandydatami do PE, chcą dołączyć. Mieliśmy program, realizowaliśmy go i chcemy go kontynuować. Nie zapominamy, w jakim regionie jesteśmy – że tutaj trzeba przebudować wszystkie poprzemysłowe, pogórnicze tereny, stworzyć nowe miejsca pracy w nowoczesnym przemyśle 4.0” – powiedział podczas briefingu Jerzy Buzek.

Jan Olbrycht mówił o budżecie Unii Europejskiej. “Przed nami ciężkie zadanie. Jesteśmy w połowie drogi, to znaczy mamy propozycję Komisji Europejskiej, która dla Polski nie jest korzystna i mamy odpowiedź Parlamentu Europejskiego w dużym stopniu ukształtowaną przez nas – posłów PO. Parlament odrzuca propozycję stwierdzając, że nie można ciąć polityki spójności i polityki rolnej” – wskazał.

“Jeśli polityka spójności Unii ma być zmniejszona o 10 procent, a dla Polski o 23 procent to pojawia się podstawowe pytanie: dlaczego? Co się takiego stało, że dla Polski te pieniądze są zdecydowanie mniejsze? Odpowiedź jest zarówno natury gospodarczej, jak i politycznej. Musimy to odwrócić i walczyć o pieniądze na politykę spójności dla polskich regionów” – dodał Olbrycht. (PAP)

Autorki: Anna Gumułka, Wiktoria Nicałek

Dodaj komentarz