Schetyna: składamy projekt ws. przestępstw pedofilskich

0
113
Warszawa, 15.03.2019. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas konferencji prasowej w Sejmie, 15 bm. po posiedzeniu zarządu partii. Podczas konferencji prasowej przedstawione zostały nazwiska polityków PO, którzy będą kandydować do PE z list Koalicji Obywatelskiej do PE. (cat) PAP/Radek Pietruszka

Jak mówił Schetyna na konferencji prasowej, zmiana w prawie wynika z potrzeby szybciej reakcji polskiego parlamentu na afery pedofilskie, które ujawniają się przez ostatnie miesiące i dni.

“Uważamy, że polski parlament musi mieć inicjatywę w tej sprawie, jeżeli nie działa państwo, nie działa prokuratura, nie działa policja tak jak powinna działać, nie działają służby, nie ma zaangażowania rządu w tę sprawę, to powinien zaangażować się parlament” – oświadczył Schetyna.

Dlatego – jak mówił – PO chce zmienić trzy ustawy. “Uważamy, że trzeba bardzo wyraźnie zlikwidować przedawnienie, jeśli chodzi o przestępstwa i zbrodnie pedofilskie, trzeba wprowadzić bezwzględny zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą dla osób skazanych i wreszcie chcemy zaproponować zespół specjalnych prokuratorów, który będzie mógł powoływać Rzecznik Praw Dziecka, którzy będą dedykowani do prowadzenia tych spraw” – zapowiedział szef PO.

“Dzisiaj potrzebujemy twardej reakcji państwa, dzisiaj potrzebujemy inicjatywy i powiedzenia bardzo twardo i bardzo donośnie +nie ma zgody na te przestępstwa, nie ma zgody na pedofilię” – podkreślił polityk.

“Dzisiaj wszyscy bez względu na przynależności partyjne, czy sympatie polityczne musimy być tutaj po tej stronie, dlatego sprawdzamy wolę polskiego parlamentu, sprawdzamy wolę partii rządzącej” – dodał lider Platformy.

Zapowiedział, że projekt zmian w prawie zostanie w ciągu godziny złożony w gabinecie marszałka Sejmu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Piotr Doczekalski

kos/ pdo/ par/