Sensacyjne zwycięstwo Ruiza Jr nad Joshuą o mistrzostwo świata wagi ciężkiej

0
1264
epa06443323 British boxer Anthony Joshua during a press conference for his unified Heavyweight Championship boxing title bout against New Zealand boxer Joseph Parker, in Central London, Britain, 16 April 2018. The fight will take place at the Principality Stadium, Cardiff, Wales on 31st March 2018 and will be for IBF, WBO, IBO and WBO titles. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

Zwycięstwo Ruiza nad niepokonanym dotąd Josuhą to jedna z największych sensacji ostatnich lat w zawodowym pięściarstwie. Zaledwie miesiąc przed wyznaczonym terminem pojedynku Meksykanin zastąpił pierwotnego rywala Anglika – Amerykanina Jarrela Millera, przyłapanego na stosowaniu dopingu. Eksperci byli przekonani, że broniący tytułu Joshua bez problemu poradzi sobie z Ruizem.

Tymczasem walka w Madison Square Garden miała nieoczekiwany przebieg. W trzeciej rundzie na deski ringu upadł Ruiz, a potem dwukrotnie liczony był Joshua. Kolejny kryzys mistrz świata miał w szóstym starciu. Z kolei w następnym Anglik ponownie znalazł się na macie. Wkrótce po raz kolejny „zapoznał się” z deskami i potyczka została przerwana.

Joshua wcześniej wygrał wszystkie 22 walki, w tym 21 przed czasem. Ruiz z kolei miał 32 wygrane i porażkę poniesioną na punkty pod koniec 2016 roku w pojedynku o pas WBO z Nowozelandczykiem Josephem Parkerem

“Czekałem na taką walkę przez całą karierę i jestem gotów zostać pierwszym Meksykaninem z pasem mistrza świata wagi ciężkiej. Mam wiele szacunku i podziwu dla Anthony’ego, lecz kiedy już będę w ringu nie będzie szacunku i podziwu tylko piekielnie ciężka walka dla niego” – zapowiadał przed konfrontacją Ruiz.

Jego niespodziewany triumf szeroko jest komentowany przez środowisko pięściarskie. „Joshua nie był prawdziwym mistrzem, cała jego kariera to kłamstwa i prezenty, takie są fakty” – stwierdził czempion WBC Amerykanin Deontay Wilder (41-0-1, 40 KO).(PAP)

giel/