Setki zalanych domów i dróg w Bośni i Hercegowinie

0
83
epa07569869 A woman enters a flooded house in Teslic in central Bosnia, during the floods in Bosnia and Herzegovina, May 14, 2019. The region was hit by heavy rainfall, which caused flooding in several areas. EPA/FEHIM DEMIR Dostawca: PAP/EPA.

W kilku rejonach północnej i środkowej Bośni wezwano do ewakuacji ludność mieszkającą w pobliżu rzek. W niektórych szkołach odwołano zajęcia. Są przerwy w dostawach energii elektrycznej i wody.

Trwają poszukiwania sześcioletniego chłopca, który wpadł do wezbranego strumienia w pobliżu miejscowości Żepcze w środkowej części kraju. Matkę chłopca, która bez powodzenia próbowała go ratować, odwieziono do szpitala.

Ulewne deszcze spowodowały w niektórych rejonach lawiny błotne, które zablokowały drogi. Fala powodziowa zerwała tymczasowy most dla pieszych na rzece Vrbanja koło Banja Luki.

Zagrożenie powodziowe występuje także w Chorwacji. Bardzo podniósł się poziom wody w rzece Una w pobliżu granicy z Bośnią. Chorwacka telewizja publiczna HRT poinformowała, że w środkowej części kraju woda wdarła się do miasta Slunj. Strażacy uratowali tam ośmioro turystów zagrożonych przez powódź. (PAP)

az/ ap/