Sondaż: Niemcy nie widzą Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza

0
304
epa07873464 Christian Democratic Union (CDU) party chairwoman Annegret Kramp-Karrenbauer speaks during at the CDU family policy conference a the Christian Democratic Union (CDU) headquarter in Berlin, Germany, 27 September 2019. EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.

Sondaż instytutu badawczego INSA pokazuje, że 63 proc. Niemców nie widzi Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza. Tylko 11 proc. jest zdania, że jest ona odpowiednią kandydatką na ten urząd.

Nawet wyborcy chadeckich partii CDU i CSU nie dostrzegają w większości u pochodzącej z kraju Saary polityk odpowiednich cech. 56 proc. z nich jest przeciwna, by została szefową rządu RFN. Za – 20 proc.

Jak zauważa tygodnik “Der Spiegel” w najnowszym sobotnim wydaniu, Annegret Kramp-Karrenbauer jest też wyjątkowo niepopularna wśród niektórych najważniejszych polityków CDU/CSU. Nikt nie atakuje jej wprost, ale pozwalają sobie na całkowicie czytelne, złośliwe aluzje.

10 września podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania frakcji CDU/CSU w Bundestagu, przewodniczący niemieckiego parlamentu Wolfgang Schaeuble w przemówieniu wspominał byłego kanclerza Helmuta Kohla. Zmarły ponad dwa lata temu polityk był przekonany, że nie można zostać kanclerzem bez doskonałej znajomości własnej frakcji w parlamencie. “Domyślam się, pani Merkel, że nie zaprzeczyłaby mu pani” – powiedział 77-letni nestor chadeków. Angela Merkel, która od 1990 roku była posłanką, skinęła głową. Był to wyraźny przytyk pod adresem Kramp-Karrenbauer, która zasiadała w Bundestagu zaledwie przez kilka miesięcy w 1998 roku. Komentatorzy zgodnie uznali, że Schaeuble uważa AKK za nieodpowiednią osobę do sprawowania funkcji kanclerza.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jo/