Sprawozdawca ONZ: Julian Assange doświadczył “psychologicznych tortur”

0
172
epa07539717 (FILE) - Wikileaks founder Julian Assange speaks to reporters on the balcony of the Ecuadorian Embassy in London, Britain, 19 May 2017 (reissued 01 May 2019). Reports on 01 May 2019 state Wikileaks founder Julian Assange has been sentenced by a court in London to 50 weeks in jail for breaching his bail in 2012. Assange breached his bail in 2012 by entering the Ecuadorean embassy in London in a bid to avoid being extradited to Sweden to face allegations of rape and sexual assault. Assange was arrested at Ecuadorean embassy in March 2019. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA *** Local Caption *** 55004940 Dostawca: PAP/EPA.

Jednocześnie specjalista ONZ wyraził sprzeciw wobec ewentualnej ekstradycji Assange’a do USA. Stanowisko to motywował obawą, że 47-letni Australijczyk byłby w tym kraju “narażony na prawdziwe ryzyko poważnych naruszeń jego praw człowieka”. Melzer wymienił w tym kontekście wolność wypowiedzi, prawo do uczciwego procesu oraz zakaz tortur.

Potępił również “bezwzględną i niepohamowaną kampanię publicznego mobbingu, zastraszania oraz zniesławiania”. W jego ocenie dochodzi do niej nie tylko w USA, ale również w Wielkiej Brytanii, Szwecji, a ostatnio w Ekwadorze.

Melzer utrzymuje, że Assange “przez kilka lat celowo narażany był na coraz ostrzejsze formy brutalnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania”. Dodaje, że “może być to opisane jedynie jako psychologiczna tortura”.

To wszystko ma również odbijać się na zdrowiu fizycznym Assange’a. “Oprócz dolegliwości fizycznych Assange wykazał wszystkie objawy typowe dla długotrwałego wystawienia na tortury psychiczne, w tym skrajny stres, przewlekły niepokój i intensywny uraz psychiczny” – zastrzegł Melzer.

Wnioski te ekspert ONZ wyciągnął po spotkaniu z założycielem WikiLeaks w areszcie w Londynie 9 maja. Podczas wizyty Melzerowi towarzyszyło dwóch lekarzy specjalizujących się w badaniach nad ofiarami tortur.(PAP)

mobr/ kar/