Strażacy: 1 680 interwencji wskutek silnego wiatru; dwie osoby ranne

0
1027
Przygodzice, (woj. wielkopolskie), 30.09.2019. Strażacy interweniują po tym, jak zwalone drzewo uszkodziło budynek szkolnej bursy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach, 30 bm.

W poniedziałek w całym kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Według danych strażaków do godz. 14, w poniedziałek strażacy do skutków silnego wiatru wyjeżdżali 1 680 razy. Od południa liczba interwencji wzrosła ponad trzykrotnie.

Najwięcej akcji przeprowadzono na Dolnym Śląsku, gdzie strażacy do zdarzeń wyjeżdżali 377 razy. 354 interwencji miało miejsce w Wielkopolsce, a 189 – na Śląsku. W Lubuskiem, zgodnie z danymi straży, 15 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

W poniedziałek dwie osoby zostały ranne po tym, jak we wsi Witosław (Lubuskie) wiatr przewrócił przyczepę samochodu ciężarowego, na którą najechał inny samochód.

Dla dziewięciu województw i wybrzeża IMGW wydał alerty drugiego stopnia, które obejmują Wielkopolskę, Lubuskie, Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk, południowe i środkowe powiaty Mazowsza i Lubelskiego oraz północne powiaty Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.

Dla pozostałych województw wydano alerty pierwszego stopnia, jednak w przypadku Dolnego Śląska IMGW nie wyklucza podniesienia go do drugiego. Taka zmiana najprawdopodobniej może zajść na zachodzie i w centralnej części województwa. (PAP)

agzi/ robs/