Świnoujście: mina morska została wydobyta z Kanału Piastowskiego

0
6920
Świnoujście, 14.07.2019. Policja zapewniająca bezpieczeństwo mieszkańcom okolic Zalewu Szczecińskiego podczas neutralizacji miny, 14 bm. w Świnoujściu. Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację wydobycia i zneutralizowania przedmiotu niebezpiecznego zalegającego w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa. (mb/kf) PAP/Marcin Bielecki ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Świnoujście/ Mina morska została wydobyta z Kanału Piastowskiego***

Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu poinformowała PAP, że akcja wydobycia miny morskiej z Kanału Piastowskiego przebiegła zgodnie z planem i ok. godz. 9.00, trzy godziny od rozpoczęcia akcji, okręt z niebezpiecznym ładunkiem opuścił główki portu.

Lachowska dodała, że wznowiony został już ruch wodny na torze wodnym Szczecin–Świnoujście, który od północy był zamknięty. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia otwarto po czterogodzinnej przerwie wejścia na Zalew Szczeciński. Odwołany został bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego – do wysokości ul. Zdrojowej. Przywrócono kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach.

Osoby mieszkające w odległości 200 m od toru wodnego (zarówno na prawym, jak i lewym brzegu), które zastosowały się do zaleceń ewakuacji, już mogą wracać do swoich domów.

Operację wydobycia miny przeprowadzili marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W akcji brała też udział załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Minę nurkowie wydobyli na powierzchnię wody za pomocą lin i pontonów wypornościowych, do których została ona podczepiona. Następnie przeniesiono ją na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Pomógł w tym żurawik okrętowy.(PAP)

ing/ mkr/