Szczerski: motywem przewodnim obchodów 1 września słowa “pamięć i przestroga”

0
1163
Warszawa, 25.08.2019. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podczas wypowiedzi dla mediów, 25 bm. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Prezydencki minister zapowiedział, że 1 września, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski - Andrzej Duda, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i USA - Donald Trump. (kf) PAP/Radek Pietruszka

Jak mówił na briefingu prasowym słowa “pamięć i przestroga” będą motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie na Placu Piłsudskiego, ale znajdą się też na specjalnym dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń. W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy – zapowiedział Szczerski.

“Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych” – powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Szczerski poinformował też, że rano 1 września, prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem będą w Wieluniu.

Główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Piłsudskiego.

“Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie” – mówił Szczerski. (PAP)

pś/ wkr/ mok/