Szef MSZ: widzimy możliwości współpracy przemysłów obronnych Polski i Brazylii

0
68
Warszawa, 10.05.2019. Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz (P) i minister spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu, 10 bm. w siedzibie MSZ w Warszawie. (mr/sko) PAP/Paweł Supernak

Czaputowicz podkreślił na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach z Araujo, że Brazylia jest głównym partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej. Zwrócił uwagę, że obroty handlowe między obydwoma krajami w 2018 roku wyniosły 2,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu do roku 2017. Wyraził jednocześnie nadzieję, że współpraca ta będzie się rozwijać.

“Z pełną akceptacją przyjąłem zgłoszoną przez ministra Araujo propozycję dotyczącą powołania bardziej zinstytucjonalizowanej współpracy, powołania polsko-brazylijskiej komisji do spraw handlu i inwestycji. Będziemy pracować w najbliższych tygodniach nad realizacją tego postulatu” – oświadczył szef polskiego MSZ.

Zapowiedział ponadto rozpoczęcie negocjacje w sprawie zawarcia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią. “Liczymy też na dialog pomiędzy polskimi i brazylijskimi służbami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi, co pozwali nam eksportować polskie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego do Brazylii” – mówił Czaputowicz.

“Widzimy też możliwości rozwoju współpracy między naszymi przemysłami obronnymi. Polskie firmy są otwarte na projekty polegające na transferze technologii i ułatwianiu produkcji uzbrojenia, sprzętu wojskowego wspólnie z Brazylią” – dodał szef MSZ.

Poinformował, że zaprosił brazylijskie firmy z dziedziny obronności do udziału w targach przemysłu zbrojeniowego we wrześniu w Kielcach. “Myślę, że to będzie dobry początek nawiązania bardzo obiecującej współpracy” – ocenił Czaputowicz. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/