Szumowski: dostawy substancji do produkcji leków zostały wznowione

0
2377
Warszawa, 21.03.2019. Minister zdrowia Łukasz Szumowski, 21 bm. podczas konferencji prasowej dotyczącej wyjazdu 100 polskich lekarzy na staż w najlepszych instytutach medycznych w USA z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. (sko) PAP/Tomasz Gzell

Szef resortu zdrowia pytany był Polsat News czy jest w Polsce kryzys na rynku leków, odpowiedział: “Ja bym nie nazwał tego kryzysem na rynku leków. Był problem z dostawą substancji do całej Europy, bo duże koncerny zaopatrują się w dużym jednym miejscu i w tym miejscu był problem. Te dostawy do Polski i do Europy już zostały wznowione. W związku z tym tych leków, których brakowało przez dwa miesiące, przybywa. Myślę, że to był główny powód niepokoju”.

Poinformował, że w związku z tym, iż – jak zaznaczył – faktycznie brakowało w pewnym momencie leków, uruchomiono infolinię: 800 190 590. “Od poniedziałku pacjent, który nie będzie mógł uzyskać leku w swojej aptece i nie będzie go w hurtowni, będzie mógł się dowiedzieć z tej infolinii, gdzie będzie mógł ten specyfik kupić, po to, by pacjenci nie mieli z tym problemu” – powiedział.

Dopytywany, czy zamiast leków proponuje pacjentom infolinię, odpowiedział: “Leki są. Problem jest taki, że pacjent nie powinien chodzić i szukać ich sam”. Na uwagę, że lek może być w innej miejscowości, szef MZ odpowiedział, że lek zawsze można przesłać do apteki. “Natomiast, jeśli jest on w aptece obok, to można go kupić” – dodał. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/