Trump: jeśli imigranci są niezadowoleni, to niech nie przyjeżdżają

0
952
epa07688463 US President Donald J. Trump delivers remarks to members of the news media while participating in a signing ceremony, in the Oval Office of the White House in Washington, DC, USA, 01 July 2019. US President Donald J. Trump signed H.R. 3401 - emergency funding to address the humanitarian crisis at the border. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

Demokratyczni kongresmeni i aktywiści broniący praw człowieka odwiedzili w ostatnich dniach ośrodki dla imigrantów na granicy z Meksykiem i zrelacjonowali panujące w nich bardzo złe warunki.

Stwierdzili, że są one przepełnione a przetrzymywani tam ludzie nie mają dostatecznej ilości żywności, wody i innych rzeczy pierwszej potrzeby.

Generalny inspektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikował we wtorek zdjęcia z takich ośrodków w dolinie rzeki Rio Grande, w Teksasie, w których przebywa dwukrotnie więcej osób niż powinno.

“Jeśli nielegalni imigranci są niezadowoleni z warunków w naprędce zbudowanych, lub przystosowanych ośrodkach przetrzymywania, to po prostu powiedzcie im, żeby nie przybywali. Wszystkie problemy rozwiązane !” – napisał Trump na Twitterze.

Wcześniej prezydent napisał, że “nasi ludzie z Patrolu Granicznego nie są pracownikami szpitali, nie są lekarzami ani pielęgniarkami”. Dodał, że “wielu z tych nielegalnych obcych żyje obecnie lepiej niż tam skąd przybyli i w znacznie bezpieczniejszych warunkach”.

W ostatnim okresie nasiliła się w USA krytyka Agencji ds. Ceł i Ochrony Granic (CBP) po informacjach, że obecni i byli funkcjonariusze tej agencji zamieszczali w mediach społecznościowych obraźliwe komentarze pod adresem imigrantów a także pod adresem kongresmenów znanych z obrony ich praw.

Szef agencji Kevin McAleenan nazwał te komentarze “bulwersujacymi” i zarządził dochodzenie w celu ujawnienia ich autorów. (PAP)

jm/