Trump ostrzegł Iran przed konsekwencjami wznowienia wzbogacania uranu

0
153
epa07697407 US President Donald J. Trump responds to questions from members of the news media before departing the South Lawn of the White House by Marine One, in Washington, DC, USA, 05 July 2019. President Trump and First Lady Melania Trump travel to Bedminster, New Jersey. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

“Chcieliby bardzo, a sposób, w jaki do tego dążą, wskazuje, iż myślą, że automatycznie nabędą praw, by dysponować potencjałem nuklearnym” – powiedział Trump, dodając, że “Iran zrobił już wiele złego”.

“Jeśli ktoś wzbogaca z jakieś powodu uran i nie ujawnia, z jakiego powodu to robi, to ten powód z pewnością nie jest dobry. Powinni zatem uważać” – powiedział Trump. “Niech Iran lepiej zachowa ostrożność” – dodał.

O negatywnych konsekwencjach decyzji o wznowieniu wzbogacania Iranu mówił w niedzielę również szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, który ostrzegł Teheran, że “ryzykuje jeszcze większą izolacją i nowymi sankcjami”.

“Wspólnocie międzynarodowej nie pozostaje w tej sytuacji nic innego niż powrócić do statu quo ante, gdy obowiązywał całkowity zakaz wzbogacania uranu przez Iran” – argumentował Pompeo. “Reżym rządzący w Iranie, wyposażony w broń jądrową, stanowiłby jedno z największych zagrożeń dla świata” – zaznaczył na Twitterze szef amerykańskiego MSZ. (PAP)

mars/