Trzaskowski: pod dnem Wisły powstanie dodatkowa nitka przesyłająca ścieki

0
1254
Warszawa, 24.09.2019. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego dotyczącego działań po awarii układu przesyłowego ścieków do oczyszczalni „Czajka”, 24 bm. w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. (mr) PAP/Piotr Nowak

Miasto rozważało kilka scenariuszy w związku z tym, że zgodnie z deklaracją alternatywny rurociąg zbudowany z inicjatywy rządu na Wiśle ma działać przez dwa miesiące. Jak zaznaczył prezydent stolicy na wtorkowej konferencji, ostateczna naprawa rurociągu właściwego potrwa dłużej.

Trzaskowski podkreślił, że w związku z tym miasto zdecydowało się na wariant najmniej uciążliwy dla mieszkańców. “Podjąłem decyzję, że zostanie wybudowana dodatkowa nitka pod dnem Wisły” – poinformował. Inną rozważaną możliwością, gdyby przyjęte we wtorek rozwiązanie okazało się niemożliwe, było położenie rurociągu na Moście im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jak wyjaśnił prezydent stolicy, dodatkowa nitka nie znajdzie się w tunelu z kolektorami, lecz zostanie ułożona pod dnem Wisły poprzez tzw. przecisk. “Po to, żeby te dwa przesyły działały niezależnie” – wskazał.

Według Trzaskowskiego rozwiązanie to zostanie zrealizowane w ciągu dwóch miesięcy i “ma być rozwiązaniem tymczasowym pomiędzy przełączeniem się z tego rurociągu, który biegnie po moście pontonowym, i ostateczną naprawą kolektorów”.

Celem budowy jest także możliwość przełączenia ścieków na nitkę zapasową, jeśli okaże się, że będą potrzebne dalsze naprawy. “Ta nitka zostanie tam, ponieważ chcemy mieć pewność, że będzie dodatkowe rozwiązanie awaryjne, gdyby, nie daj Boże, w przyszłości dochodziło do jakichkolwiek problemów” – podkreślił.

Trzaskowski podał, że rozwiązanie będzie realizowane równolegle z naprawą kolektora pod Wisłą. (PAP)

autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj

agzi/ bf/ pko/ wus/