Trzaskowski: wydatki samorządów na edukację rosną w astronomicznym tempie

0
688
Warszawa, 03.07.2019. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas briefingu prasowego w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, 3 bm. nt. strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. nad przyjęciem której będzie głosowała Rada Miasta. (aldg) PAP/Leszek Szymański

W środę w MEN minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z prezydentem Trzaskowskim. O spotkanie wystąpił prezydent stolicy, gdyż chciał omówić problemy warszawskiej edukacji w momencie wprowadzania zmian w polskim systemie oświaty.

“Jeśli chodzi o samą subwencję oświatową, to oczywiście ona rośnie, ale zupełnie nie w tym tempie, w jakim rosną wydatki, które są fundowane przez te wszystkie zmiany, które rząd przeprowadził” – powiedział po tym spotkaniu dziennikarzom Trzaskowski.

Wskazał, że “z roku 2018 na 2019 rzeczywiście subwencja wzrosła o 177 mln zł, ale wzrost wydatków bieżących to 530 mln zł”. “Widać, że te zmiany w subwencji nie finansują tych wszystkich zmian, które są związane z reformą i większość tych zmian jest przerzucona na barki samorządów” – podkreślił prezydent stolicy.

Trzaskowski kontynuował, że na przykład w przypadku zmian związanych z dostosowaniem infrastruktury przy likwidacji gimnazjów w 2017 r., to w stolicy koszty wyniosły 60 mln zł, zaś “dostaliśmy 3,5 mln zł”. “Czyli, nawet jeśli chodzi o te proste zmiany infrastrukturalne, tutaj te koszty są przerzucane na barki samorządów” – wskazał. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

mja/ joz/