Trzech zabitych w wyniku wstrząsu w kopalni Murcki-Staszic

0
1647
Katowice, 01.07.2019. Prezes PGG Tomasz Rogala (L), wiceprezes PGG Piotr Bojarski (C) oraz rzecznik PGG Tomasz Głogowski (P) podczas briefingu prasowego przed Kopalnią Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", gdzie 1 bm. doszło do silnego wstrząsu. Poszkodawanych jest dziewięciu górników. W kopalni rozpoczęto akcję ratowniczą, której celem jest dotarcie do dwóch pozostających pod ziemią pracowników kopalni. (kf) PAP/Andrzej Grygiel

Wcześniej Polska Grupa Górnicza potwierdziła śmierć dwóch górników, którzy po wstrząsie pozostali pod ziemią. Trzeci – bez oznak życia – był transportowany na powierzchnię. Pracownik był przyciśnięty jedną z maszyn – wydostanie go spod niej zajęło ratownikom ponad pół godziny. Około godziny 19. potwierdzono, że również ten mężczyzna nie żyje.

Sześciu innych górników, którzy pracowali w rejonie wstrząsu, jest w szpitalach. Najciężej rannego zabrał tam śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Popołudniowy wstrząs został zaliczony do kategorii wysokoenergetycznych; jego magnitudę oszacowano na 2,66 w popularnej skali Richtera. Był również odczuwalny na powierzchni.

Wstrząs wystąpił o godzinie 14.12 w rejonie drążonego wyrobiska chodnikowego – pracowało tam dziewięciu górników. Trzej sami wyjechali na powierzchnię, pozostali byli transportowani przez kolegów.

Na miejscu są przedstawiciele nadzoru górniczego – okoliczności wypadku wyjaśnia Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego.

Wypadek w kopalni Murcki-Staszic to największa w tym roku górnicza tragedia. Wraz z ofiarami poniedziałkowego wstrząsu, w tym roku w polskim górnictwie zginęło 16 osób, w tym 12 w kopalniach węgla kamiennego.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mam/