Tusk: 28 maja po wyborach do PE odbędzie się szczyt ws. stanowisk w UE

0
64
epa07558672 (L-R) Romania's President Klaus Werner Iohannis, European Council President Donald Tusk and European Commission President Jean-Claude Juncker give a press briefing at the end of an Informal Summit of Heads of State or Government of the EU countries in Sibiu, Romania, 09 May 2019. EU leaders are expected to discuss the union's strategic agenda for the 2019-2024 period as well as exchanging views on EU challenges and priorities for the years to come. EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.

W specjalnym szczycie mają wziąć udział przywódcy 28 krajów UE. „Moim celem jest przeprowadzenie wyborów kierownictwa unijnych instytucji w szybki i efektywny sposób” – powiedział Tusk na konferencji prasowej po szczycie UE w Sybinie. Zadeklarował, że jego zamiarem jest nominowanie nowego unijnego przywództwa już w czerwcu.

Jak dodał, jest naturalne, że proces ten będzie postępował w zgodzie z zasadami zapisanymi w traktatach unijnych. Przypomniał też, że powinien on odzwierciedlać „geograficzną równowagę” i demografię UE. W efekcie, jak tłumaczył na konferencji prasowej, na stanowiskach powinny być reprezentowane zarówno duże, jak i małe państwa członkowskie. Podkreślił, że w procesie nominacji potrzebna jest też „równowaga polityczna” oraz że pod uwagę będzie brana równowaga płci.

Tusk uważa, że trzeba być w tej materii “realistą” i wyjaśnił, że nie wstrzyma się od przeprowadzenia głosowania w sprawie nominacji w czerwcu, jeśli będzie trudno znaleźć kompromis wśród przywódców. “Oczywiście, najlepiej będzie, jeśli uda nam się osiągnąć konsensus. (…) Cel jest oczywisty, potrzebujemy efektywnych instytucji, więc potrzebne są szybkie decyzje” – wskazał.

W najbliższych miesiącach UE będzie musiała obsadzić kilka ważnych stanowisk, w tym szefów: Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. (PAP)

luo/ az/ kar/