Tusk o obsadzie unijnych stanowisk: polski rząd niczego nie ugrał

0
139
epa07693958 European Council President Donald Tusk delivers his speech at the European Parliament, in Strasbourg, France, 04 July 2019. The European Parliament (EP) is debating the results of the 20, 21 and 30 June summits and the proposed candidates for the EU top jobs. EPA/PATRICK SEEGER Dostawca: PAP/EPA.

Tusk o brak kandydata z Europy Środkowo-Wschodniej został zapytany po swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Wskazał, że w UE „trzeba umieć walczyć o swoje interesy”. Dodał, że niektóre kraje były podczas szczytu skoncentrowane tylko na tym, “żeby zablokować kandydaturę Fransa Timmermansa”. Nawiązał do zablokowania przez niektóre państwa, w tym Grupę Wyszehradzką, kandydatury Holendra na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. W ocenie Tuska przedstawiciele tych państw postanowili “zrezygnować z jakichkolwiek ambitnych aspiracji na rzecz swoich kandydatów, nie zgłaszając ich w ogóle”

Jak zaznaczył, nigdy nie wspomniał, że uważa taktykę tych państw za dobrą. „Zawsze uważałem, że lepiej coś wygrać dla Polski, dla regionu, niż utrącić kogoś” –podkreślił Tusk.

Jego zdaniem powodem sprzeciwu rządu Mateusza Morawieckiego wobec kandydatury Timmermansa były działania podejmowane przez Holendra dotyczące praworządności w Polsce.

„Nie widzę żadnego powodu do satysfakcji dla rządu polskiego, poza tym, że generalnie mamy te problemy personalne w Europie rozwiązane” – dodał Tusk. Jak podkreślił, polski rząd niczego w tej sprawie nie ugrał. (PAP)

luo/ agzi/ jo/ ap/