Tusk: Polska demokracją, póki nikt nikogo nie będzie straszył za przekonania

0
98
Poznań, 07.05.2019. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (L) przemawia podczas uroczystego posiedzenia senatów UAM, UMP, UPP i AWF, które odbyło się w auli UAM w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. (kf) PAP/Jakub Kaczmarczyk

“Ta misja uniwersytetu, by wygłaszać różne, nie zawsze pasujące innym poglądy, to jest właściwie istota europejskości” – mówił Tusk nawiązując do kontrowersji wokół wystąpienia poprzedzającego jego wykład 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim.

“Tak naprawdę Europa, to jest to niezwykłe napięcie i ta piękna przestrzeń między katedrą, a uniwersytetem, między prawdą objawioną, a rebelią intelektualną, czasami emocjonalną” – ocenił.

Opowiadał też, że nieżyjący już rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Roman Wapiński, gdy w PRL policja polityczna przyszła do niego i naciskała, by “relegować Tuska i innych studentów za działalność polityczną”, miał powiedzieć: “mówicie, że studenci przekroczyli pewne granice, a ja chcę powiedzieć, że uniwersytet jest właśnie od tego, żeby przekraczać pewne granice – dogmatu, granice doktryny, granice rutyny”.

“Nie wiem, czy pana uchronię, nie wiem, czy sam zachowam swoje stanowisko, ale niech pan przekracza granice” – zacytował słowa z prof. Wapińskiego pod swoim adresem.

“Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił twego prawa do ich głoszenia” – przypomniał też Tusk znane powiedzenie. “Myślę, że wszyscy bez wyjątku, niezależnie od poglądów politycznych, miejsca pracy, podpisalibyśmy się także dziś pod tymi słowami, a przynajmniej mam taką nadzieję” – dodał.

“Europa będzie Europą tak, jak ją wybraliśmy, a Polska wolnościową demokracją, taką, o jaką walczyliśmy, póki nikt nikogo nie będzie straszył, prześladował, więził za przekonania, ekspresję myśli, czy artystyczną wrażliwość” – podkreślił Tusk. (PAP)

ago/ ajw/ pś/