Uchylono przyznanie 7 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy Borzymowskiej

0
286
Warszawa, 24.09.2019. Przewodniczący komisji Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej Komisji Weryfikacyjnej w sprawie ogłoszenia decyzji, dotyczącej nieruchomości przy ulicy Borzymowskiej, 24 bm. w siedzibie ministerstwa sprawiedliwości w Warszawie. (mr) PAP/Marcin Obara

Jak mówił Kaleta, komisja na posiedzeniu niejawnym zdecydowała o uchyleniu sześciu decyzji o przyznaniu odszkodowań za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej na łączną kwotę 7 mln 139 tys. zł.

Przewodniczący komisji wskazał, że przy wydawaniu decyzji o odszkodowaniach nie zbadano prawidłowo, czy zostały spełnione przesłanki warunkujące ich przyznanie i wypłatę. Dodał, że prezydent m.st. Warszawy w postępowaniu pominął również analizę istnienia i zakresu prawa do nieruchomości przy ul. Borzymowskiej.

Kaleta stwierdził, że działki przy ul. Borzymowskiej to była “perła w koronie” znanego warszawskiego mecenasa Roberta N. i jego grupy, którzy występowali w szeregu spraw reprywatyzacyjnych.

“To za szereg działek, hipotek przedwojennych osoby związane z Robertem N. nabywały roszczenia. Według prokuratury nabywanie roszczeń i następnie wydawanie decyzji przez prezydenta m.st. Warszawy miało być elementem wielkiego procederu korupcyjnego” – powiedział Kaleta.  (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ godl/