Ukraina: w katedrze w Łucku odprawiono mszę w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej

0
3669
Łuck, Ukraina, 17-08-2009. Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 17 bm. w Łucku. Rzymskokatolicka świątynia zbudowana została w latach 1616–1640, według projektu Giacoma Briana. edc PAP/Darek Delmanowicz

Nabożeństwo odprawił biskup ordynariusz diecezji łuckiej Witalij Skomarowski. Uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezydencki minister Andrzej Dera, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

“W żalu i modlitwie polecajmy Bogu ofiary tamtych zbrodni. Zwłaszcza módlmy się za ofiary zbrodni popełnionych przez rodaków. Ukraińcy niech modlą się za pomordowanych wtedy na Wołyniu Polaków, Polacy za pomordowanych przez siebie Ukraińców” – mówił w kazaniu urodzony na Wołyniu ksiądz profesor Jacek Salij.

“Starajmy się patrzeć na siebie nawzajem wzrokiem pojednania. Mówiąc po prostu, niech Polacy starają się lubić Ukraińców mniej więcej tak, jak samych siebie i podobnie Ukraińcy Polaków. A przynajmniej starajmy się bez niechęci myśleć jedni o drugich. Od tego, czy potrafimy uznać błędy przeszłości i przebaczać sobie wzajemnie, istotnie zależy to, czy naprawdę chcemy uczestniczyć w budowaniu świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój” – podkreślił duchowny.

Na mszy w katedrze łuckiej obecni byli przedstawiciele lokalnych władz ukraińskich, reprezentanci organizacji polskich na Ukrainie oraz uczestnicy motocyklowego Rajdu Wołyńskiego, którzy podróżują po polskich miejscach pamięci narodowej w tym kraju i porządkują zapomniane polskie cmentarze. (PAP)

jjk/ cyk/ mark/