Ukraina: Zełenski domaga się od parlamentu wyznaczenia daty swej inauguracji

0
92
epa07547222 Ukraine's President-elect Volodymyr Zelensky (C) leaves after meeting with leaders of some parliament factions in Kiev, Ukraine, 04 May 2019. Volodymyr Zelensky says a date for his inauguration will become known at a meeting in parliament on 14 May 2019. EPA/STEPAN FRANKO Dostawca: PAP/EPA.

“Powstrzymajcie polityczne konwulsje tej kulawej kaczki” – powiedział Zełenski o Poroszence w nagraniu wideo, opublikowanym w piątek wieczorem w sieciach społecznościowych. Terminu “kulawa kaczka” (ang. lame duck) używa się na określenie prezydenta kończącego kadencję, ale wciąż pełniącego urząd.

“Państwo potrzebuje normalnej działalności wszystkich instytucji. Naród nie może czekać aż ktoś rozda wystarczająco dużo nominacji przed długim urlopem. Nie myślcie o swoich legitymacjach poselskich, myślcie o Ukrainie. Głosujcie na 19 maja” – powiedział.

Wybory do Rady Najwyższej Ukrainy zaplanowano na jesień. Prezydent ma prawo rozwiązania parlamentu w okresie co najmniej pół roku przed wyborami. Jeśli Zełenski zostanie zaprzysiężony po 28 maja, prawo to straci i wybory odbędą się w przewidzianym terminie.

Zełenski ocenił, że ociągając się z datą jego zaprzysiężenia, parlamentarzyści chcą uniknąć rozwiązania Rady Najwyższej.

“Obawiacie się rozwiązania parlamentu i opóźniacie wyznaczenie daty inauguracji prezydenta. I póki drżycie o swoje mandaty, były prezydent Poroszenko robi coś, czego nie można odwrócić” – oświadczył.

Prezydent elekt podkreślił, że w ostatnich dniach Poroszenko dokonał m.in. zmian personalnych w najwyższym dowództwie wojskowym, stara się umieścić swojego człowieka na stanowisku szefa rady radiofonii oraz mianuje swoich ludzi na sędziów Sądu Najwyższego.

Najbliższe posiedzenie parlamentu, na którym deputowani mogą zająć się datą inauguracji nowego prezydenta, odbędzie się 14 maja.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mobr/ kar/