USA: awaria sieci energetycznej na nowojorskim Manhattanie

0
1150
epa07715428 People are seen walking in the streets at Columbus Circle during a blackout in New York, USA, 13 July 2019. According to reports, an area suffered a blackout due to a transformer fire, trapping people in elevators and trains. EPA/JASON SZENES Dostawca: PAP/EPA.

Jak poinformowała nowojorska straż pożarna pożar wybuchł ok. godz. 20 czasu lokalnego (2 w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego) w rejonie skrzyżowania West 64th Street i West End Avenue.

Awaria dotknęła łącznie ok. 45 tys. odbiorców. W ciemnościach pogrążył się m. in. Times Square i słynny Broadway, pełen kin, teatrów i lokali rozrywkowych.

Nie działały uliczne latarnie i sygnalizatory kierujące ruchem. Stanęły pociągi metra i windy w wielu budynkach. Setki osób zostało uwięzionych w unieruchomionych pociągach metra i windach nawet przez kilka godzin.

Według napływających informacji, dopływ energii był stopniowo przywracany i awaria miała zostać zlikwidowana do północy czasu lokalnego (godz. 6 rano w niedzielę czasu polskiego).

Zarząd nowojorskiego metra (Metropolitan Transportation Authority) poinformował, że prowadzi śledztwo i współpracuje z dostawcą energii firmą Con Edison w celu ustalenia przyczyny awarii.

Śledztwo zarządził również gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. W opublikowanym oświadczeniu Cuomo podkreślił, że chociaż nie stwierdzono aby ktoś odniósł obrażenia, lub inny uszczerbek na zdrowiu z powodu awarii, to jednak “sam fakt, że do niej doszło jest nie do przyjęcia”.

Dokładnie przed 42 laty w 1977 r. rozległa awaria sieci energetycznej pogrążyła w ciemnościach większość obszaru Nowego Jorku. (PAP)