USA: Biały Dom zapowiada cięcia w programie przyjmowania uchodźców

0
64
epa07871772 US President Donald J. Trump walks to the Oval Office while returning to the White House in Washington, DC, USA, 26 September 2019. Trump returns to the White House after spending several days in New York at the United Nations General Assembly. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Przedstawiciel administracji prezydenckiej, który poinformował dziennikarzy o tych planach, zaznaczył, że w ramach zredukowanej kwoty amerykańskie władze imigracyjne przyjmą 5 tys. osób, które uciekają przed prześladowaniami na gruncie religijnym. O zezwolenie na osiedlenie się w USA będzie mogło się też ubiegać 4 tys. uchodźców z Iraku i łącznie 1,5 tys. z Gwatemali, Hondurasu oraz Salwadoru. Dla uciekinierów z pozostałych państw świata wyznaczona kwota ma wynieść 7,5 tys.

Zaproponowane cięcia, o których informował m.in. 7 września m.in. dziennik “New York Times” twierdzący, że USA przyjmą w nadchodzącym roku obrotowym 30 tys. uchodźców, czyli o 15 tys. mniej od limitu wyznaczonego na 2018 rok, okazały się jeszcze bardziej drastyczne.

Jeśli przedstawiony w czwartek plan zostanie zrealizowany, w Stanach Zjednoczonych będzie mogło się osiedlić jedynie 18 tys. osób – o 27 tys. mniej niż w 2018 r.

W swej publikacji z początku września “NYT” podkreślał, że 30 tysięcy to rekordowo niski kontyngent uchodźców, którzy mieliby być przyjęci w USA. W 2017 roku limit ten wynosił 50 tys. W 2016 roku USA przyjęły 85 tys. uchodźców do osiedlenia na stałe. Nieznaczną większość stanowili muzułmanie z państw takich jak Demokratyczna Republika Konga, Syria, Birma, Irak czy Somalia.

Według Departamentu Stanu decyzja o ponownym ograniczeniu liczby uchodźców spowodowana jest faktem, iż maksymalna liczba 45 tys., ustalona przez administrację Trumpa na rok budżetowy 2018, nie została osiągnięta, ponieważ tylko około 21 tys. uchodźców zostało przesiedlonych do Stanów Zjednoczonych. (PAP)

mars/