USA: Boeing poprawił oprogramowanie w symulatorze lotów 737 Max

0
598
Warszawa, 02.12.2017. Najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata – Boeing 737 MAX 8 zaprezentowano mediom na lotnisku Chopina, tuż po przylocie z fabryki Boeinga w Renton do Warszawy, 2 bm. Samolot zasili flotę PLL LOT i będzie obsługiwał połączenia krótkiego i średniego zasięgu. (cat) PAP/Tomasz Gzell ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Pierwszy samolot Boeing 737 MAX 8 w barwach LOT-u już w Warszawie***

“Boeing wprowadził poprawki do oprogramowania symulatora lotu i dostarczył dodatkowe informacje operatorom systemu, aby zapewnić reprezentatywne działanie urządzenia w różnych warunkach lotu” – poinformował koncern.

Według amerykańskiego producenta oprogramowanie wykorzystywane w symulatorach lotów nie było w stanie odtworzyć pewnych warunków lotu, w tym tych, w których w marcu br. doszło do katastrofy Boeinga 737 Max linii Ethiopian Airlines. Maszyna runęła tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie. Zginęło wówczas 157 osób.

W październiku ub. roku 189 osób zginęło w katastrofie maszyny tego samego typu w Indonezji.

W obu przypadkach oprogramowanie systemu stabilizacji i kontroli lotu (MCAS), który ma zapobiegać utracie siły nośnej przez samolot, mogło odegrać decydującą rolę.

Kilka dni temu Boeing poinformował, że zakończone zostały prace nad aktualizacją oprogramowania w samolotach typu 737 Max. Zanim będą one mogły wrócić do latania, zmiany oprogramowania musi zatwierdzić jeszcze amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). (PAP)

sp/