USA: para prezydencka spotkała się z przedstawicielami środowisk żydowskich

0
98
Nowy Jork, USA, 25.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, 25 bm. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich. Prezydent Duda kontynuuje wizytę w Stanach Zjednoczonych. (rp) PAP/Radek Pietruszka

Rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze, ale była też bardzo szczera; nie było tematów tabu – przekazał PAP konsul generalny RP Maciej Golubiewski.

“W konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie pary prezydenckiej z szerokim spektrum przedstawicieli amerykańskiej disapory żydowskiej” – powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Jak zaznaczył, spotkania takie są organizowane przez polski konsulat generalny już tradycyjnie od wielu lat podczas wizyt prezydenta RP w USA.

“Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, podkreślającej unikatowość relacji polsko-żydowskich. Odbyła się też rozmowa na tematy bieżące w tych relacjach; podkreślone zostały wyjątkowo dobre związki Polski z Izraelem a także ważna rola, jaką odgrywa Polska w opiekowaniu się dziedzictwem żydowskim w Polsce” – powiedział Golubiewski.

Jak zaznaczył, rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze, ale była też bardzo szczerą rozmową, obejmująca całe spektrum tematów. “Nie było tematów tabu, wszyscy mówili w sposób otwarty, a to przełożyło się na przyjazną atmosferę; atmosferę wzajemnej szczerości, ale też wyrozumiałości i zrozumienia wrażliwości obydwu stron” – zaznaczył polski dyplomata.

Dodał, że “prezydent w sposób jednoznaczny przedstawił polską wrażliwość, jeżeli chodzi o relacje polsko-żydowskie, co było przyjęte z dużym zrozumieniem”.

Konsul poinformował, że podczas rozmowy nie pojawiła się kwestia mienia żydowskiego w Polsce.

Z Nowego Jorku Marzena Kozłowska (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ jm/