USA przygotowały nową listę towarów z Chin, na które mogą nałożyć karne cła

0
148
epa07560782 US Trade Representative Robert Lighthizer (R) and US Treasury Secretary Steven Mnuchin (L) await the arrival of China Vice Premier Liu He for a continuation of trade talks with in Washington, DC, USA, 10 May 2019. The administration of US President Donald J. Trump enacted new import tariffs on Chinese-made goods overnight as the negotiations to avoid an expanded trade war continue. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

To odpowiedź na poniedziałkową decyzję Pekinu o podniesieniu stawek celnych na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów, która z kolei była odwetem na zwiększenie przez USA ceł na chińskie towary, co ogłosił w zeszłym tygodniu prezydent Donald Trump.

Jak poinformował USTR, najnowsza lista obejmuje m.in. laptopy, sprzęt przemysłowy i szereg towarów rolnych, ale – co podkreślono – nie ma na niej produktów farmaceutycznych ani metali ziem rzadkich.

Sporządzenie tej listy Trump polecił przedstawicielowi USA ds. handlu Robertowi Lighthizerowi, gdy w zeszłym tygodniu ogłaszał podniesienie stawek celnych z 10 do 25 proc. na produkty chińskie o wartości 200 miliardów dolarów.

Ewentualne wprowadzenie karnych ceł na produkty o wartości 300 miliardów dolarów – wraz z tymi, które już wprowadzono – oznaczałoby, że praktycznie cały chiński eksport do USA objęty byłby wyższymi stawkami. W 2018 r. wartość chińskiego eksportu towarów do USA osiągnęła 538 miliardów dolarów, podczas gdy amerykańskiego eksportu do Chin – 120 miliardów.

Poprzez podnoszenie stawek celnych Waszyngton chce skłonić Pekin do zmiany polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej.(PAP)

bjn/ kar/