USA: Trump bagatelizuje ostatnie próby rakietowe Korei Północnej

0
88
epa07545379 US President Donald J. Trump talks to reporters during his meeting with Slovak Prime Minister Peter Pellegrini (not pictured) in the Oval Office of the White House in Washington, DC, USA, 03 May 2019. EPA/Yuri Gripas / POOL Dostawca: PAP/EPA.

“To były pociski bardzo krótkiego zasięgu, coś bardzo standardowego” – podkreślił amerykański prezydent.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un osobiście nadzorował w ostatnich dniach dwa testy rakiet – pierwsze, jakie kraj ten przeprowadził od 2017 roku. Pociski wystrzelone w ubiegłą sobotę i czwartek spadły do Morza Japońskiego.

Były to rakiety krótkiego zasięgu, co oznacza, że Kim nie wycofał się z wprowadzonego przez siebie moratorium na próby międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które mogłyby dosięgnąć kontynentalnej części terytorium USA.

Komentatorzy podkreślają, że testy nastąpiły w okresie zastoju w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem. Rozmowy utknęły w martwym punkcie po fiasku lutowego szczytu w Hanoi z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

Korea Płn. zabiega o zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. USA wykluczają jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w stronę “całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” północnokoreańskiego reżimu. (PAP)

sp/