Von der Leyen poprosiła Rumunię i Węgry o nowych kandydatów do KE

0
2058
epa07416628 European flags flutter in the wind in front of the European Commission headquarters in Brussels, Belgium, 06 March 2019. EPA/STEPHANIE LECOCQ Dostawca: PAP/EPA.

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego wcześniej w poniedziałek potwierdziła, że kandydaci z Rumunii i Węgier – Rovana Plumb, która miała zajmować się transportem, oraz Laszlo Trocsanyi, który miał dostać tekę sąsiedztwa i rozszerzenia – nie są w stanie wykonywać swoich funkcji ze względu na konflikt interesów.

Von der Leyen rozmawiała z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który zaproponował, żeby kandydatem na komisarza z jego kraju został dyplomata Oliver Varhelyi. Obecnie jest on stałym przedstawicielem Węgier przy UE. W przypadku Rumunii – jak podało źródło – “trwają rozmowy o nazwiskach”.

Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do zmiany tek, jakie mieli otrzymać kandydaci z tych dwóch krajów. W minionych latach jeśli po sprzeciwie Parlamentu Europejskiego dochodziło do podmiany desygnowanego na komisarza, zmieniał się również zakres jego odpowiedzialności.

Węgierski kandydat to prawnik, który swoje życie zawodowe spędził w administracji publicznej. Po przejściu kilku stanowisk w 2001 r. trafił do Brukseli, gdzie został radcą prawnym w misji Węgier przy UE; w 2003 r. na trzy lata został szefem wydziału prawnego stałego przedstawicielstwa jego kraju w UE.

Później w 2006 r. Varhelyi przez dwa lata kierował departamentem prawa europejskiego w ministerstwie sprawiedliwości. W latach 2008-2011 był szefem działu odpowiedzialnego za prawa własności przemysłowej w Komisji Europejskiej. Od 2011 do 2015 r. był zastępcą ambasadora Węgier przy UE; teraz sprawuje funkcję szefa tej placówki.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ kar/